
Vítejte v roce, kdy zabili Johna Kennedyho a nálada v ČSR se začala měnit
Rok 1963 byl zvláštní, plný velkých událostí i nenápadných změn. Pro Američany byl rokem, kdy zavraždili Kennedyho, pro Angličany rokem „velké vlakové loupeže“ a pro Němce – alespoň jejich část – rokem, kdy odešel do penze kancléř Adenauer.
V Evropě tento rok začíná arktickou zimou. V Československu je ale ve vzduchu cítit předjaří. Nálada se mění a je to znát na každém kroku. Jako by se uvolnila obrovská energie a začínaly se dít věci.
Na Barrandově se začíná natáčet Limonádový Joe. Stojí se fronty před divadlem Semafor, vycházejí knížky, které si lidé navzájem trhají z rukou. Karel Gott vítězí v anketě Zlatý slavík, Jiří Štaidl píše Tam za vodou v rákosí. A i k nám pronikají ozvěny šílenství, které v Anglii rozpoutali Beatles.
Lidé sice stále musejí pracně shánět písek na nádobí, vypíná se elektřina a v restauracích se zavádějí „bezmasé dny“, ale současně se stavějí nová sídliště a stadiony. Karel Hubáček projektuje Ještěd, modré poštovní schránky se přebarvují na oranžovo a sukně se zkracují.
V Československu se v tomto roce narodilo 238 092 dětí. A takto nějak vypadal svět, který je v tu chvíli obklopoval. Je na co vzpomínat.
Číst více
Další tituly z řady "Můj rok"
Detailní informace
Žánr
non-fiction
Počet stran
240
Ke stažení
pdf
Ukázka.pdf
Datum vydání
26.01.2023
Formát
167x225 mm
Hmotnost
0,724 kg
Jazyk
čeština
Ilustrátor
ČTK
Řady
Můj rok
EAN
9788026511106
Věk od
14
Typ
Kniha
Vazba
vázaná s laminovaným potahem