Po práci legraci

Lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu

Jan Nejedlý, Jakub Šofar

Socialismus byl tragickou kapitolou české historie, avšak skvělou kapitolou českého humoru.

Socialismus byl tragickou kapitolou tuzemské historie, avšak skvělou kapitolou tuzemského humoru.

Víte, čemu se říkalo moč mrtvé asfaltérky? Co to byl šedý mor, štrougalky, buzertaška, Leninovy sáně či anyňák? Které tehdejší celebritě se přezdívalo Rudý děda, Ušaté torpédo, Semínkový generál, Bolševický čaroděj nebo Karel Gott pro chudé? Kde se nacházel Jakešův prst, Husákovo ticho, Štrougalův pyj?

Lidová tvořivost vygenerovala v letech 1948–1989 vlastní žertovné pojmosloví důležitých fenoménů reality jako odpověď na ideologický balast oficiálního jazyka. Na pozadí dobových posměšků, ale i anekdot, hádanek, parodií či fám před čtenáři plasticky vyvstane krajina socialismu. Abecední uspořádání promíchalo časovou posloupnost v groteskní koláž, v níž se kříží témata od politiky přes pop-music až po erotiku. A jelikož mnohé z aktérů už zavál čas, doprovází každé heslo vysvětlující komentář. Čtenář tak dostává do ruky jedinečnou učebnici historie, v níž minulost ožívá skrze humor. Zábavný i poučný bedekr na cestu do hlubin totality je bohatě ilustrován.

Číst více
299,00 Kč Doporučená cena
V prodeji

Detailní informace

Počet stran 200
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 07.11.2016
Formát 205x205 mm
Hmotnost 0,449 kg
Jazyk čeština
Číslo dílu 1
EAN 9788026505433
Věk od 15
Typ Kniha
Vazba měkké desky z kartonu

Recenze

iliteratura.cz - Po práci legraci, Pavel Mandys


„…Encyklopedie lidového vtipkování socialistické éry je pojata nanejvýš systematicky a důkladně. Autoři přitom nejen vypisují slovní hříčky a anekdoty, ale v kontextu vysvětlují jejich vznik a smysl i pro ty, kteří tu dobu nepamatují…“

idnes.cz - Údolí dutých hlav, erárky nebo kurvex..., Monika Zavřeová


„…Hesla jsou v knize seřazena jako ve slovníku, podle abecedy. Každý si tak může jednoduše najít, co ho právě zajímá. Pro mladší generace je však lexikon užitečný také jako celek. Kniha totiž vysvětluje nepřeberné množství dobových výrazů, které se ve škole nezmiňují…“

Autor knihy

Jan Nejedlý Jan Nejedlý

Jan Nejedlý


Patří ke generaci Husákových dětí. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy a dnes se živí jako učitel a novinář. Píše básně, povídky, fejetony, kabaretní skeče a poznámky do žákovských knížek. Zajímá se o moderní folklor, který je mu inspirací pro tvorbu. Je členem kapely Tři kastróly. Žije v Praze. Čestně prohlašuje, že není v příbuzenském poměru se Zdeňkem Nejedlým. Jan Nejedlý je spoluautorem „lexikonů lidové tvořivosti z dob socialismu“ Po práci legraci I, II a III. Jen tam se dozvíte, čemu se za socialismu říkalo moč mrtvé asfaltérky, co to byl šedý mor, štrougalky, buzertaška, Leninovy sáně či bakelitový jaguár…

Zobrazit profil autora
Jakub Šofar Jakub Šofar

Jakub Šofar


Novotného dítě. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Živí se jako redaktor a editor. Píše básně, prózy, recenze a další nezařaditelné texty. Zajímá se o literaturu ve všech podobách. Své postřehy z četby a života vůbec vtělil do knih Ýbung-ende, Peking Not Fucking, Blázen na hoře či Zradidla čili lapy. Je členem kapely Nývlt a Macháně. Žije v Praze. Autor si zvolil pseudonym po Jakubu Demlovi a troubě ze zvířecího rohu, jež se užívá při židovských slavnostech.

Zobrazit profil autora